Kraków - Budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami usługowymi w parterze

 

03INWESTYCJA: Budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami usługowymi w parterze
LOKALIZACJA: Kraków, ul. Zamoyskiego, ul. Krzemionki
INWESTOR: FRK BUD Sp. z o.o.
AUTORZY: Jarosław Wilk
WSPÓŁPRACA: Ewa Żuk- Rzepka, Monika Binkowska
Pracownia konstrukcyjna S.C., pracownia projektowa Kądziołka Projekt, Firma Usługowa Wojciech Lisek, Grupa EG Elprowi, Pracownia projektowa PROHUBUS

 

 

POWIERZCHNIE

ZABUDOWY: 606,0 m2  
UŻYTKOWA: 2683,6 m2
KUBATURA: 6735,9 m3

KALENDARIUM

PROJEKT: 2015
REALIZACJA: Budowa rozpoczęta

Budynek jest zlokalizowany w zabytkowej dzielnicy miasta Krakowa – Podgórze. Sąsiedztwo  działki stanowią kamienice mieszkalne oraz budynki usługowe.

Rzut budynku zbliżony jest do litery „U”. W środku terenu wykształcono wewnętrzny, zielony dziedziniec otwierający się na stronę południową, wschodnią i zachodnią. Elewacje budynku posiadają różną liczbę kondygnacji nadziemnych, jednocześnie zachowując tą samą linię attyki. Jest to spowodowane dużym spadkiem terenu sięgającym do ok. 6m różnicy pomiędzy poziomem ul. Zamoyskiego a Krzemionki.

Elewacje frontowe utrzymane są w stylu klasycznym z symetrycznie rozmieszczonymi otworami okiennymi. Proporcje i rozmieszczenie okien nawiązuje do sąsiedniej zabudowy XIX wiecznej i utrzymane jest w podobnym charakterze. Poprzez użycie kamienia do poziomu pierwszej kondygnacji wyraźnie zaakcentowano cokół budynku, otwory okienne obramowano elementami kamiennymi.

Elewacja od strony dziedzińca jest utrzymana w stonowanej, jasnej kolorystyce z wyraźnie zarysowanymi balkonami i tarasami nawiązującymi do galerii charakterystycznych dla XIX wiecznej zabudowy śródmiejskiej.

Wiodącą funkcją budynku jest mieszkaniowa wielorodzinna. W budynku znajdują się 22 mieszkania o zróżnicowanym układzie i powierzchni. Jako uzupełnienie funkcji mieszkaniowej przewiduje się 2 lokale usługowe, wbudowany garaż oraz pomieszczenia pomocnicze.

 

 Zamoyskiego Kraków  Zamoyskiego Kraków  Zamoyskiego Kraków
 Zamoyskiego Kraków  Zamoyskiego Kraków